Kancelarię Ubi Lex tworzy zespół doradców podatkowych i specjalistów z zakresu procedury podatkowej i kontrolnej.

Postępowania podatkowe czy też czynności sprawdzające budzą uzasadnioną obawę w podmiocie gospodarczym, już od chwili zawiadomienia o wszczęciu postępowania. Najczęściej podatnicy zadają nam pytania dotyczące kontroli podatkowej, tj.:

– ile może maksymalnie trwać kontrola prowadzona przez przedstawicieli aparatu skarbowego ?
– czy funkcjonariusz może także zająć dokumenty z lat nieobjętych kontrolą ?
– czy funkcjonariusz może zająć ruchomości (komputery, nośniki dysku i inne urządzenia biurowe) w ramach kontroli ?
– czy organ podatkowy może prowadzić w jednej firmie kontrolę podczas gdy już toczy się w tej firmie kontrola z innego urzędu (np. ZUS) ?
– czy w razie wykrycia ‘’pustych faktur’’ właściciel przedsiębiorstwa może być zatrzymany podczas kontroli ?
– w jaki sposób rozmawiać z kontrolującymi o okolicznościach, jeśli miały miejsce kilka lat temu i zwyczajnie kontrolowany ich nie pamięta ?
– czy w trakcie kontroli księgowa firmy musi odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez organ ?
– czy właściciel przesłuchany jako świadek w postępowaniu może stać się oskarżonym na podstawie dowodu z zeznań świadka ?
– co w razie przekroczenia terminu kontroli – czy gromadzony materiał dowodowy może być podstawą wydania decyzji o podatku ?
– czy jako kontrahent muszę odpowiadać na pisma organu, który kontroluję firmę, z którą współpracuję ?
– czy w przypadku gdy firma jest na żonę lub inną osobę, może być podniesiony zarzut firmanctwa ?
– czy organ może zawiesić kontrolę w sytuacji gdy firma notuje straty lub gdy właściciel ma ważny kontrakt do podpisania ?
– czy za długi podatkowe można być oskarżonym i trafić do więzienia ?

Także wiele innych pytań słyszą nasi prawnicy od zaniepokojonych podatników. Obecnie bowiem postępowania kontrolne, podatkowe mają charakter inkwizycyjny co oznacza, że niezależnie od zeznań świadków czy też przedstawionych dowodów – ostateczna decyzja będzie zawierała uzasadnienie przyjęte uprzednio przez organ podatkowy.

Dlaczego zatem warto być aktywnym i bronić swojego stanowiska w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego ?

  • Podatnik może kierować wszelkie wnioski dowodowe i przedstawiać istotne dokumenty oraz kierować inne pisma – bez konieczności ponoszenia opłat (odwoławcze postępowanie podatkowe nie wiąże się kosztami jak w przypadku procesu)
  • kontrola podatkowa i postępowanie podatkowe to etap, w którym podatnik powinien być aktywny i gromadzić dowody gdyż w razie postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym nie prowadzi się odrębnego postępowania dowodowego zaś strona postępowania (poza 10 minutową wypowiedzią) nie może zaprezentować swojego stanowiska w taki sposób jak w ramach kontroli
  • Sądy administracyjne orzekają głównie w takich sprawach na podstawie dokumentów i dowodów zgromadzonych w trakcie kontroli i postępowaniu podatkowym
  • walka o sprawiedliwość na etapie postępowania przed WSA i NSA jest związana z dużymi kosztami (wpis stosunkowy); im większa wysokość nałożonego podatku tym wyższy wpis sądowy
  • większość podatników wnoszących skargi do WSA ( o ile są przedsiębiorcami) nie uzyskuje zgody na zwolnienie z kosztów lub odmawia się im pełnomocnika z urzędu
  • po wydaniu decyzji przez organ odwoławczy następuje egzekucja (np. zajęcie kont) mimo wniesionej skargi do WSA (która nie wstrzymuje – co do zasady – wykonalności decyzji odwoławczej)
 

Co powinien zrobić podatnik w razie kontroli lub postępowania podatkowego ?

Powinien skontaktować się z naszym działem podatkowym, gdzie wykwalifikowani doradcy podatkowi pouczą go o możliwych rozwiązaniach a mając na względzie wieloletnią praktykę przed sądem przestrzegą przed działania nieefektywnymi czy też zbędnymi dla klienta.